O czym powinno się pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, jak rozwinie się czyjaś kariera zawodowa w dużym stopiu zależeć będzie od tego, do jakiej firmy trafi po skończeniu nauki. Z takich też powodów przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przemyśleć, czy tam jednak będzie wymarzone miejsce. Oczywiście nie w każdym przypadku będzie możliwość wybierania, ale czasami lepiej będzie nieco dłużej poszukać niż później narzekać na złą decyzję.

Przede wszystkim należy trochę się zapoznać z wybraną firmą, sprawdzić jej rynkową pozycję i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Warto się również zorientować, jakim jest pracodawcą i jakie są w niej warunki pracy. Tu rewelacyjnym źródłem informacji tego typu w pierwszej kolejności będą przeszli i aktualni pracownicy, jacy będą mogli wiele ciekawego powiedzieć o miejscu, w którym pracują.

W praktyce podstawowym kryterium w czasie wyboru pierwszego pracodawcy są wypłaty, i chyba długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że zaczynając pracę zarobkową na samym początku pułap pensji może być niski, lecz najlepiej związać się z firmą, w której będą odpowiednie możliwości.

Jednak w ostatnim czasie zwiększająca się ilość kandydatów w czasie podjęcia decyzji uwzględnia również pozapłacowe czynniki. I w wielu przypadkach to te dodatki właśnie stanowią ważny argument w kuszeniu dobrych kandydatów. Dlatego też podczas rozmów warto się dowiedzieć, co proponuje dana firma, a w pierwszej kolejności zastanowić się dobrze, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając karierę zawodową pierwsze kilka lat to nauka i zdobywanie nowej wiedzy, to potem wiele osób staje w miejscu z zawodowym rozwojem. Warto więc podczas składania swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tej kwestii mogą być możliwości, czy wybrany pracodawca będzie zapewniał kursy i szkolenia dostosowane do potrzeb i preferencji konkretnego pracownika.

Na koniec warto też wspomnieć o atmosferze i klimacie które będą panować w nowym miejscu pracy. Przecież spędza się w niej prawie jedną trzecią swojego życia, tak więc dobrze by było, żeby ten czas nie był przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o ten aspekt trzeba się dowiedzieć, jeśli będzie się poszukiwało swojego pierwszego zatrudnienia.