Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa mają naprawdę duże problemy z wyszukaniem odpowiednich ludzi na różne stanowiska, obecnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze występuje dużej ilości gospodarek, a nasz kraj plasuje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem paru przyczyn i na pewno z takiego obrotu sprawy cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów i specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, jakie stawiają pośród poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT cały czas nie jest proste, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak bardzo szeroka i obejmuje sporo zawodów. Tak więc szukani są mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite restauracje oraz hotele także łatwo mieć nie będą jeżeli zamierzają zatrudnić profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Mając na uwadze sytuację niejednokrotnie zauważyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.